Narzędzia · 28/11/2021

Body scan, czyli skanowanie ciała

Czym jest body scan – skanowanie ciała?

Body scan to praktyka medytacji uważności, w której skupiasz swoją uwagę na każdej części ciała po kolei. Skanując swoje ciało od stóp do głów, stajesz się bardziej świadomy wszelkich napięć, bólu lub innych doznań, które możesz odczuwać. Celem skanowania ciała nie jest naprawienie czegokolwiek, ale po prostu zauważenie, co jest obecne w twoim ciele i umyśle. Zwracając uwagę na swoje ciało w ten sposób, możesz zacząć rozwijać bardziej akceptującą i współczującą postawę wobec siebie.

Na czym polega skanowanie ciała?

Skanowanie ciała polega na bardzo powolnym skupianiu się na kolejnych częściach ciała. Zazwyczaj zaczynamy od czubków palców a kończymy na czubku głowy. Nasza uwaga powinna poruszać się bardzo powoli, z ciekawością obserwując wszelkie fizyczne odczucia (włącznie z odrętwieniem lub zupełnym brakiem odczuć) towarzyszące miejscu, na którym się aktualnie koncentrujemy. Skupieniu na danej partii ciała często towarzyszy wysyłanie tam oddechu. Czasami obejmujemy uwagą całą powierzchnię skóry i wyobrażamy sobie oddychanie przez skórę.

W czym może pomóc body scaning?

W potocznym rozumieniu stres, który odczuwamy każdego dnia, jest trudnością wynikającą z braku odporności emocjonalnej. Jak często możemy się jednak przekonać – nasze ciała również z nim walczą. Dlatego odczuwamy różnorakie napięcia – skurcze, nerwobóle, migreny, bezsenność lub nocne koszmary, emocjonalne jedzenie, refluks, dolegliwości wynikające z nieprawidłowej postawy. Zmniejszanie napięcia fizycznego może uspokoić umysł, a spokój wewnętrzny przyczynia się do komfortu fizycznego. Uważność i czas poświęcony naszemu ciału pozwoli zidentyfikować i zaopiekować się nawet bardziej i mniej oczywistymi napięciami .

Korzyści zdrowotne z praktyki body scan

Skanowanie ciała może przynieść wiele korzyści fizycznych i psychicznych. Oto kilka podstawowych zalet, wynikających z regularnej praktyki:

  • Leczenie bólu – 45 minut codziennych ćwiczeń polegających na skanowaniu ciała przynosi wiele korzyści osobom z przewlekłym bólem. Zamiast całkowicie łagodzić dyskomfort, ćwiczenie ma na celu przyzwyczajenie się do bólu, aby lepiej sobie z nim radzić;
  • Lepszy sen: praktyka skanowania ciała może pomóc poprawić jakość snu. Kilka recenzowanych badań wykazało, że ta technika medytacji jest skutecznym narzędziem pomagającym pacjentom szybciej zasnąć, w tym osobom cierpiącym na przewlekłą bezsenność. Odpowiedni odpoczynek jest niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka;
  • Panowanie nas stresem, rozwój koncentracji i elastyczności uwagi; bardziej efektywna regulacja emocji;
  • Praktykowanie nieosądzającej świadomości, głębszy kontakt z ciałem, lepsze zadomowienie we własnej cielesności;

Umacnianie obecności we własnym ciele

Kiedy puszczamy wrażenia odczuwane w każdej partii ciała, a wraz z nimi wszelkie związane z nią myśli i wyobrażenia, mięśnie w tym miejscu również je puszczają, wydłużając się nieco i uwalniając skumulowane napięcie. Możemy sobie dodatkowo wyobrazić, że napięcie i doznanie zmęczenia związane z tym miejscem z każdym wydechem się ulatniają, a z każdym wdechem wchłaniają energię życiową.
Jon Kabat-Zinn: Życie. Piękna katastrofa

Dzięki życzliwości Tomasza Kryszczyńskiego możemy korzystać bezpłatnie z wielu materiałów, zamieszczonych na jego kanale YT . Gorąco polecam!