Blog tomaszewska.eu wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Dane, które zbieram są wykorzystywane wyłącznie do celów statystycznych oraz poprawnego korzystania z serwisu po zalogowaniu.

„LOGIKOMIKS. W POSZUKIWANIU PRAWDY”

Logikomiks

Opowieść o genialnym Bertrandzie Russellu: historia logiki, matematyki i filozofii, upadków i wzlotów, miłości, przyjaźni i rywalizacji naukowej. W tle burze ideologiczne i polityczne pierwszej połowy XX w. A zaczyna się w wiktoriańskiej posiadłości Pembroke Lodge, rezydencji lorda Johna Russela, ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii, gdzie mały Bertie próbuje stawiac pierwsze pytania i poznaje podstawy geometrii euklidesowej.

...

 

 Opowieści bywają różne, a nasza jest dość niezwykła pod jednym względem: wszyscy jej bohaterowie są logikami!

(ibidem, str. 13)

 

logikomiks

W obszernym dodatku, zatytułowanym „Uwagi” znajdziemy przewodnik po najważniejszych pojęciach, związanych z poszukiwaniami podstaw matematyki - od Ajschylosa i Aksjomatu po Whiteheada i Wittgensteina.

Algorytm Metodyczna procedura postępowania krok po kroku, sformułowana w formie całkowicie jednoznacznych instrukcji, które zaczynają się od opisu określonego stanu początkowego i kończą się opisem pożądanego rezultatu. Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby nazywać algorytm em dobrze napisany przepis kulinarny albo wskazówki dotyczące znajdowania określonego położenia geograficznego lub adresu, termin początkowo stosowano wyłącznie w matematyce i tam tez najczęściej używa się go do dzić. Słowo „algorytm” wywodzi się z europejskiej transkrypcji imienia, żyjącego w IX wieku, astronoma i matematyka Muhammeda ibn Musy Al-Chuwarizmiego z Bagdadu, który sporządził katalog tego rodzaju metod i propagował ich stosowanie, przy czym wiele z nich sam wymyślił. Jego zbiór algorytmów, zatytułowany Al-Kitab al-mukhtasar fi fisab al-jabr wa`l-muqabala powszechnie uważa się za pierwszy traktat algebraiczny, a samo słowo al-jabr stanowi rdzeń naszego terminu „algebra”. Przykładem prostego algorytmu matematycznego jest metoda dodawania dwu liczb całkowitych, jakiej uczymy się w szkole podstawowej: „Zapisz dwie liczby w kolumnie, w taki sposób, aby cyfry położone najbardziej na prawo znajdowały się jedna nad drugą. Jeśli ich suma jest mniejsza niż dziesięć, to wynik zapisz dokładnie pod dodawanymi cyframi, jeśli jest większa lub równa dziesięć, to zanotuj drugą cyfrę sumy dokładnie pod dwiema dodawanymi a pierwszą cyfrę sumy dodaj do cyfr położonych bezpośrednio po lewej...” i tak dalej. Przypuszczalnie najdawniejszym wyrafinowanym algorytmem stosowanym na Zachodzie jest podawany w Elementach Euklidesa sposób obliczania największego wspólnego dzielnika dwu liczb dodatnich. Algorytmy nabrały znaczenia na Zachodzie w XV stuleciu wraz z wprowadzeniem systemu dziesiętnego, który, wyraźnie odróżniając się pod tym względem od rzymskiego zapisywania liczb, sprzyjał przeprowadzaniu szybkich obliczeń, jak te opisane powyżej. Algorytmy numeryczne odegrały kluczową rolę w rewolucji naukowej i technicznej. Współczesne algorytmy zwykle zapisuje się przy pomocy zaawansowanych sposobów notacji, zwanych „językami programowania”. Często są one dostępne w sieci i stanowią oprogramowanie (software) będące siłą napędową, platformą i podstawą działania komputerów i internetu.

(ibidem, str. 320)

 

Tytuł oryginału: Logicomix; Przekład:Jarosław Mikos; Wydawnictwo WAB 2011; ISBN: 978-83-7747-535-5; Oprawa: miękka; Liczba stron: 351;

Więcej o autorach, bohaterach i ideach na stronie książki: http://www.logicomix.com/

Więcej w tej kategorii:

Początek strony