Blog tomaszewska.eu wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Dane, które zbieram są wykorzystywane wyłącznie do celów statystycznych oraz poprawnego korzystania z serwisu po zalogowaniu.

„Społeczeństwo informacyjne w liczbach 2014” - raport MAC

Raport Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji jest podsumowaniem stopnia realizacji celów, zawartych w Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2013, przyjętej przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2008. Jest źle.

Pomimo deklarowanego w raporcie znacznego postępu w rozwoju kapitału intelektualnego i społecznego Polaków dzięki wykorzystaniu technologii informacyjnych i komunikacyjnych, blisko 60% Polaków posiada niskie lub nie posiada żadnych kompetencji komputerowych i internetowych. W międzynarodowym badaniu umiejętności komunikacyjno-informacyjnych PIAAC (Programme for the International Assessment of Adult Competencies), prowadzonym w Polsce przez GUS i koordynowanym przez Eurostat, wypadliśmy najgorzej ze wszystkich krajów OECD. Posiadamy najniższy udział osób o wysokim stopniu kompetencji i najwyższy udział osób o najniższym stopniu kompetencji, w dodatku niezależnie od grupy wiekowej. Najwyższy poziom biegłości osiągnęło zaledwie 4% Polaków – około dwa razy mniej niż w pierwszej w tym względzie Szwecji oraz Finlandii i Japonii (cyt. z raportu). Na poziomie średniej unijnej wychodzi nam natomiast uzywanie programów do ściagania i wymiany plików (sic!) oraz dyskutowanie na forach i grupach dyskusyjnych.

Tragicznie jest także w szkolnictwie: Spośród 31 badanych państw europejskich Polska posiada najwyższe odsetki uczniów pobierających naukę w szkołach podstawowych i średnich typu 3, czyli najsłabiej wyposażonych w technologie teleinformatyczne. Na poziomie gimnazjum sytuacja w tym względzie wygląda tylko nieco lepiej – w rankingu za Polską plasuje się jeszcze Turcja i Rumunia. Jednocześnie mamy najmniejszy odsetek czwartoklasistów uczących się w szkołach typu 1, a więc tych najlepiej wyposażonych w technologie cyfrowe. W najbardziej uprzywilejowanej pozycji znajdują się uczniowie szkół krajów nordyckich. W Norwegii wszyscy czwartoklasiści i licealiści uczęszczają do placówek typu 1. Na wszystkich badanych poziomach nauczania Polska znalazła się wśród krajów o największych odsetkach uczniów uczących się w szkołach bez strony internetowej, adresów e-mailowych dla uczniów, a także kablowej lub bezprzewodowej sieci LAN (cyt. raport).

Sporo do nadrobienia maja także przedsiebiorcy, zarówno w zakresie posiadania stron internetowych (66% przy średniej unijnej 73%) jak i kształtowania swego wizerunku przy pomocy portali społecznościowych (średnia dla Polski to 19% - ogon w unijnym rankingu). 5% polskich przedsiębiorstw nie korzysta w ogóle z komputerów (za nami tylko Bułgaria, Grecja i Rumunia), 6% funkcjonuje bez internetu (i znów szary koniec), a 15% firm wykorzystuje internet o przepustowości mniejszej niż 2 Mb/s (czwarte miejsce od tyłu)!

Jeśli mi nie wierzycie, że jest aż tak tragicznie - przeczytajcie sami. Z pełną wersją raportu „Społeczeństwo informacyjne w liczbach 2014” można zapoznać się na stronie MAC

Ostatnio zmieniany wtorek, 02 czerwiec 2015 10:00

Początek strony